Uwolnić się spod wpływu manipulatora

Chyba nie ma na świecie osoby, która chętnie przyznałaby się do bycia manipulowaną. A jednak większość społeczeństwa miała lub wciąż ma do czynienia z manipulatorami. Tych ostatnich na ogół trudno jednoznacznie zdefiniować. Potrafią być bardzo uprzejmi, elokwentni i fachowi. Christel Petitcollin pisze o ofiarach manipulacji, zwracając uwagę że wcale nie tak trudno stać się jedną z nich. O wiele większym wyzwaniem pozostaje uwolnienie się spod wpływu manipulatora. Pomóc ma w tym książka Jak nie dać sobą manipulować. Pełno tam przykładów z życia wziętych, poza tym autorka postarała się o liczne wskazówki odnośnie dalszego postępowania. Jeżeli ktoś robi coś wbrew sobie, to lektura właśnie dla niego. Istnieje bowiem spora szansa, że taka osoba dołączyła do grona ofiar manipulatorów.

Wszechobecna manipulacja

Niemal każdy ma manipulatora w swoim bliższym lub dalszym otoczeniu. Dlatego książka autorstwa Christel Petitcollin ma spore szanse stać się wydawniczym sukcesem. Jedyny problem polega na tym, że odbiorcy muszą sobie zdać sprawę z powszechnego zjawiska manipulacji. Aby osiągnąć swoje cele, ludzie posługują się różnymi narzędziami. Manipulatorzy dopracowali tę technikę do perfekcji. Są mistrzami słowa i werbalnych odbić. Mają argument na każdą okazję, a często nie muszą nawet prosić. Ich zachowanie wpływa na drugą stronę w tak silny sposób, że często bez własnej świadomości reaguje w sposób dokładnie przewidziany przez manipulatora. W przerwaniu tego błędnego koła pomogą rady Christel Petitcollin.

Manipulator bez wpływu

Wbrew częstemu przekonaniu, manipulator nie jest wszechwładny. Ma dokładnie tyle mocy, ile dadzą mu jego ofiary. To w gestii tych ostatnich pozostaje, jak bardzo pozwolą na siebie wpływać. Książka Jak nie dać sobą manipulować podpowiada, jak wypracować w sobie większą równowagę emocjonalną i odporność psychiczną. Osoby o silnym poczuciu własnej wartości nie ulegają manipulacjom, a przynajmniej są na nie znacznie bardziej odporne. Dlatego proces pozytywnych zmian najlepiej zacząć od siebie. Uporządkowanie własnych myśli i większe panowanie nad emocjami to bardzo dobry pierwszy krok. Kolejnym może być nauczenie się najczęstszych oznak manipulacji. Mnóstwo ciekawych przykładów znajdzie się we wspomnianej książce. Christel Petitcollin zwraca uwagę czytelnika na podstawowe aspekty zjawiska manipulacji. Po lekturze Jak nie dać sobą manipulować do tego tematu można podejść spokojniej i z większym dystansem.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com