Jedna dziewczyna ratuje dziesiątki dusz

Przede wszystkim zachować człowieczeństwo

Światło ukryte w mroku” (https://www.taniaksiazka.pl/swiatlo-ukryte-w-mroku-sharon-cameron-p-1338101.html) to kolejna powieść Sharon Cameron, orbitująca w tematyce II wojny światowej. Tym razem autorka zainspirowała się prawdziwą historią sióstr – Stefanii i Heleny Podgórskich – które podczas okupacji dawały schronienie Żydom. Starsza z nich, zwana Fusią, to odważna młoda dziewczyna, która wbrew decyzjom ojca i sugestiom matki wyprowadza się z rodzinnego domu i spełnia swoje marzenie. Zostaje ekspedientką w sklepie z galanterią i materiałami, który należy do żydowskiej rodziny Diamantów. Bohaterka zakochuje się w jednym z synów swoich pracodawców, ale ich związek musi być utrzymywany w tajemnicy ze względu na różnice religijne.

Kiedy w 1939 roku do miasta wkraczają Niemcy niemal natychmiast budują na jego środku getto, do którego zostaje zesłana cała rodzina Diamantów. Fusia stara się im pomagać, nadal prowadzi sklep w ich imieniu, a do getta stara się przemycać jedzenie. Pewnego dnia rozpoczyna się wywózka do obozów koncentracyjnych. Rodzina bohaterki znika w okamgnieniu, podobny los czeka rodzinę jej ukochanego. Załamana Fusia jest przekonana o tym, że została na świecie zupełnie sama.

Cień nadziei

Szybko okazuje się, że z wywózki uratowała się jej najmłodsza siostra – kilkuletnia Helenka – a z transportu udało się zbiec dwóm braciom Diamant – Heńkowi i Maxowi. Fusia natychmiast zaczyna opiekować się siostrą (niejednokrotnie będzie musiała skłamać, że ta jest jej córką), a Maxowi z bratem udziela schronienia. Wkrótce w ten sam sposób pomoże jeszcze jedenastu Żydom. Jej codzienność będzie od tej pory jedną, wielką walką o przetrwanie, zapewnienie bezpieczeństwa siostrze i tym, których ukrywa w piwnicy. Każde pukanie do drzwi może oznaczać jej koniec. Dziewczyna zdaje sobie sprawę z tego, co czeka ją za ukrywanie wrogów III Rzeszy. Wie, że naraża nie tylko siebie, ale też swoją siostrzyczkę. Dziewczyna jest zdeterminowana w niesieniu pomocy, nie zgadza się na warunki, które dyktują Niemcy i przede wszystkim sprzeciwia się segregacji ze względu na pochodzenie czy religię. Jej heroiczne wyczyny nie raz wzbudzą w czytającym prawdziwy podziw.

Powieść wywiera piorunujące wrażenie. Razem z bohaterką czytelnik jest cały czas w napięciu i strachu, że za chwilę jej sprytna przykrywka może zostać rozpracowana. Do samego końca kibicuje dziewczynie, by jej historia, chociaż połowicznie ze względu na stratę rodziny i ukochanego, zakończyła się pozytywnie.

Szkoła zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com